Seek not abroad, turn back into thyself, for in the inner man dwells the truth.

Turkey

Nurbiye Askar (2016)
English

I am a carefree child who plays within the dust of the Taklamakan Desert. I am just three years old… the ancient and holy journey of mankind is struggling along. Look! that kid has grown up, and away from all the noise and fighting, the states are in unity and peace.

Me; as a Uyghur girl who was educated in professional dance since i was 12 years old at Xinjiang Arts Institute, China which is situated in the land of my birth.I remember that the harmony we caught when dancing with my shadow on the wall in the sunset when i was just a little child. There is a balance and harmony between darkness and brightness. The main aim for all of us should be that we are aware of both sides and to embrace them with equality and harmony and with an equal balance.

The inner power is the voice of the heart and this voice is so powerful; that this voice should be distinguished from the society’s and family’s voice. And it is never forgotten that, the heart could find its power only from serenity and beating in calmness. Thus, let the wisdom of nature guide us to a life we have integrated into ourselves by becoming aware of our own inner power.


Turkish

Taklamakan Çölünün tozları içerisinde düşe kalka kaygısızca oynayan tasasız bir çocuğum ben. Daha yaşım üç… İnsanoğlunun kadim yolculuğudur düşe kalka olanı. Bak o çocuk büyüdü, işte burada, tüm gürültü ve kavgadan uzakta, bütünleşerek ve huzurla…

Doğduğum topraklarda 12 yaşımdan itibaren Çin, Xinjiang Arts Institut’te profesyonel dans eğitimi almış bir Uygur olarak, henüz küçücük bir çocukken gün batımlarında duvara vuran gölgem ile dans ederek yakaladığımız uyumu hatırlıyorum.

Bana göre, karanlık ve aydınlık kendi içimizde eşit oranda ve uyum ile çalışmakta. Bizlerin temel amacı ise bunların farkına varıp, tümünü kucaklayarak dengeleyebilmek olmalıdır. İçsel güç kalbin sesidir ve çok güçlüdür, bu sesi toplumun, ailenin sesinden ayırt edebilmek gerekir. Ve asla unutulmamalıdır ki, kalp gücünü ancak dinginlikte, sakince atışında bulabilir. Öyle ise, kendi içsel gücümüzün farkına vararak benliğimizde bütünleştiğimiz bir hayat için doğanın bilgeliği bize rehberlik etsin.


Nurbiye Askar's website

Turkey Trance Dance Facilitators